Wersje językowe

PL

Świątecznie wokół domu
6.jpg

Świątecznie wokół domu

Wyjątkowe iluminacje do ogrodu

Tekst: Magda Pawluk-Jaroszewicz

www.solarlighting.pl


Boże Narodzenie to nie tylko okazja do rodzinnych spotkań i celebrowania podniosłych wydarzeń, lecz także sposobność do udekorowania otoczenia najpiękniejszymi świątecznymi motywami. O ile corocznie chętnie stylizujemy wnętrza, o tyle niekiedy brakuje nam pomysłu na urozmaicenie wyglądu strefy wokół domu. Pomoże w tym gustowna iluminacja z ledowymi drzewkami na czele.

Spektakularne konstelacje lampek układające się w najróżniejsze kształty, powstające na prywatnych posesjach w okresie Gwiazdki to zwyczaj popularny w Ameryce, gdzie odbywają się nawet konkursy na najpiękniej oświetlone podwórze. Trend ten upowszechnia się także w Polsce – może z nieco mniejszym rozmachem, ale za to z większą dozą subtelnej nastrojowości. Bożonarodzeniowy klimat wykreujemy dzięki łatwym w montażu świetlistym konstrukcjom bazującym na nowoczesnej technologii LED.

Następcy choinki

Iskrząca się blaskiem choinka to chyba najbardziej wymowny symbol grudniowych świąt. Z tego powodu właściciele ogrodów, w których rosną świerki, jodły, sosny czy modrzewie, okraszają ich korony sznurem migających światełek. Co jednak w sytuacji, gdy marzy nam się taki dekor, a w otoczeniu domostwa na próżno szukać iglastych drzew? Wówczas z pomocą przychodzą wyjątkowe drzewka zbudowane z sieci ledowych punktów i modułów, które połączone ze sobą stworzą kształt stożka, a wieczorem zamienią się w malowniczą iluminację. Aluminiowy stelaż zapewnia stabilność, zaś metalowy szpikulec pozwala umiejscowić ozdobę w dowolnym miejscu, bez większego trudu wbijając ją w trawnik, piasek lub między tarasowymi płytkami.

Z pewnością nie będzie też problemem dobór dekoracji pod względem jej wielkości. Świecące drzewka dostępne są w wielu rozmiarach – od niespełna dwóch metrów, aż po dedykowane przestrzeniom publicznym monumentalne, dziesięciometrowe wersje. Niezależnie od gabarytów prezentują się spektakularnie. Przecież każdą z konstrukcji zdobią setki, a nawet tysiące diod, znakomicie rozpraszających nocne mroki.


Ekologiczna alternatywa

Względy estetyczne oraz zdolność wyczarowywania magicznego nastroju to tylko część walorów świecących choinek. Równie istotną kwestią pozostaje ich pozytywny, proekologiczny wymiar – bardzo ważny w obliczu globalnego problemu masowej wycinki drzew, a szczególnie lasów świerkowych, w związku z koniecznością dostarczenia wystarczającej ilości okazów na okoliczność Bożego Narodzenia. Decydując się więc na alternatywę dla żywej rośliny w postaci mieniącej się dekoracji, przyczyniamy się do ocalenia drzewostanów, których liczebność na wszystkich kontynentach rokrocznie alarmująco spada. Poza tym, korzystnie na aspekt ochrony naturalnego środowiska przekłada się korzystanie z technologii LED, w jakiej wykonano tę okazjonalną iluminację. Gwarantowane przez nią, obniżone w stosunku do tradycyjnych metod oświetlenia, zużycie energii elektrycznej prowadzi do zmniejszenia produkcji dwutlenku węgla, a także ekonomizacji wydatków związanych z opłatami za pobór prądu. Zdobiąc ogród świetlistą choinką, oszczędzamy jednak nie tylko pieniądze, lecz także czas. Najprostsze modele można zbudować już w pół godziny. Po zakończeniu prac nie trzeba ich dodatkowo przystrajać – są kompletnym, gotowym ornamentem.


Jaśniejący akcent

Zamiast pełnowymiarowego drzewka lub w roli jego uzupełnienia może wystąpić dekoracja przeznaczona do zawieszenia na drzwiach wejściowych, stanowiąca stylistyczny łącznik między przystrojonym ogrodem a wystylizowanym wnętrzem. Nie jest to już przestrzenna konstrukcja, ale płaska sieć spleciona ze sznura ledowych lampek, rozpięta na stelażu w kształcie trójkąta. Do skrzydła mocuje się ją za pomocą specjalnego, uniwersalnego paska, który pasuje do każdego typu stolarki. Tak powstaje dostrzegalny już z daleka zarys efektownej choinki, informujący o odświętnym nastroju mieszkańców przystrojonego domu. Czy to nie ciekawszy pomysł niż wieszanie na frontowych drzwiach tradycyjnych wieńców z igliwia? Na pewno będzie znacznie bardziej wyrazisty, zwłaszcza po zmroku, gdy konstelacja zacznie emanować swym jasnym blaskiem.

Zewnętrzne iluminacje w postaci drzewek to doskonała alternatywa dla typowego bożonarodzeniowego motywu. Nie dość, że efektowne, to jeszcze trwałe i odporne na warunki atmosferyczne, jakie w okresie zimowych świąt nie są przecież najłaskawsze. Po zakończeniu sezonu, gdy zmuszeni będziemy pożegnać się z ulubionym akcentem, wystarczy złożyć jego moduły z powrotem do pudełka i przechować do następnej okazji, która już za rok.

Po prostu blask!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl