Wersje językowe

PL

Ekologiczne oświetlenie ogrodów
10.jpg

Technologia a natura

Ekologiczne oświetlenie ogrodów

TEKST: Iwona Mackiewicz-Kozłowska


Człowiek od wieków uwielbiał otaczać się roślinami. Robił to instynktownie, wyczuwając pozytywne oddziaływanie natury na zdrowie i samopoczucie. Właściciele mieszkań starają się wygospodarować tereny zielone na balkonie, mieszkańcy domów jednorodzinnych zwykle mają komfort posiadania przydomowych ogrodów. Pragniemy w nich przebywać przede wszystkim w trakcie letnich miesięcy, kiedy przyroda znajduje się w rozkwicie. Po zmroku również możemy cieszyć się urodą tej przestrzeni, instalując na zewnątrz lampy solarne.

Trendy ekologiczne mają coraz silniejszy wpływ na nasze życie. Niewielu z nas jest w stanie wyobrazić sobie energooszczędny budynek bez instalacji OZE. By maksymalnie obniżyć rachunki za prąd, a jednocześnie zatroszczyć się o przyrodę, we własnym ogrodzie warto ustawić przyjazne środowisku lampy solarne. Nie trzeba martwić się o ich niewielką wydajność, krótki czas działania czy niezadowalające parametry iluminacji, bowiem nowoczesne modele z oferty SOLAR Lighting są pozbawione wszystkich tych wad!

Energia z natury

Współcześnie produkowane lampy solarne są wyposażane w specjalne baterie-akumulatory, które ładują się, wykorzystując promienie słoneczne albo światło dziennie. Energia ta jest kumulowana i wykorzystywana do zasilania diod po zmierzchu. Jeśli w ciągu dnia nie uda się w 100% napełnić ich energią, można podłączyć je do sieci elektrycznej, gdzie w przeciągu 1-2 godzin zostają naładowane do końca.

W tanich modelach znanych z przeszłości lampy solarne emitowały pochłonięte za dnia światło, nie biorąc pod uwagę potrzeb użytkowników. Nie można było nimi sterować, dostosowując czas pracy i sposób ich działania do aktualnych warunków. Nowoczesne modele są jednak zupełnie inne! Przede wszystkim posiadają włączniki. Duża część lamp solarnych jest wyposażona w piloty, za pomocą których można je włączać i wyłączać, a także sterować natężeniem światła. Poręczny ściemniacz to szczególnie przydatna opcja, dzięki której udaje się stworzyć optymalne warunki do rozmów ze znajomymi, samotnego wypoczynku czy romantyczny nastrój dla pary.

Design lamp solarnych

Współczesne wzornictwo użytkowych lamp, jak i technologia, w tym również wariantów ogrodowych,po prostu zachwyca. To już nie tylko wbijane w ziemię modele (chociaż stanowią one nadal dużą grupę), ale również lampy stojące, wiszące czy mocowane do elementów architektonicznych. Nowością są wbudowane czujniki zmierzchu lub ruchu. Czujnik zmierzchu jest wbudowany w czaszę lampy i załącza ją po zmroku. Czujnik ruchu załącza lampę każdorazowo jak wyczuje ona ruch w swoim obszarze.

Wykonane są z najwyższej jakości materiałów, np. szczotkowanej stali nierdzewnej, grubego szkła czy tworzywa sztucznego, odznaczających się podwyższoną odpornością na warunki atmosferyczne. Można użytkować je całorocznie, bez obaw o uszkodzenie na skutek mrozów czy wilgoci, co potwierdza długa gwarancja producencka.

Wybór nowoczesnych lamp do ogrodu jest naprawdę duży! Tradycyjnie wbijane w ziemię to nie tylko znane sprzed dekady „grzybki” – dziś przyjmują one bardziej dekoracyjną i szlachetną formę z klasycznym kloszem, jakie z powodzeniem można rozmieścić punktowo. Dobierając pochodzące z jednej linii oświetlenie, np. lampę stojącą, stołową i wiszącą o korespondującym wyglądzie, można stworzyć harmonijną, spójną stylizację ogrodową.

Wśród egzemplarzy stojących warto zwrócić uwagę na te, które przypominają urządzenia znane z wnętrz naszych domów i mieszkań. Takie ozdobne modele o solidnej podstawie, osadzone na długim trzonie, czasem dodatkowo wyposażane w nieduży blat, na który można odstawić filiżankę z kawą albo książkę, to doskonałe uzupełnienie stylowego tarasu. Warto usytuować je w strefach użytkowych (np. grillowej), a także w pobliżu huśtawek albo innych elementów małej architektury ogrodowej, gdzie zwykle okazują się najbardziej przydatne. W wersji mini lampy tego typu mogą przyjmować postać urządzeń ustawianych na stole. W trakcie kameralnego spotkania na patio takie rozwiązanie okaże się niezastąpione! Brak przeszkadzających kabli oraz lekka konstrukcja pozwalają z łatwością przenosić je z miejsca na miejsce, zwiększając tym ich funkcjonalność.

Na szczególną uwagę zasługują warianty pływające, które ozdobią każdą taflę wody w basenie, stawie czy najmniejszym oczku wodnym. Pomysł oryginalny i jak dotąd nigdzie nie spotykany. Uwagę przykuwają warianty wiszące, które można mocować do gałęzi drzewa, pergoli czy ulokować na spodzie parasola ochraniającego stolik. Emitują one nastrojowe światło, ułatwiające odpoczynek przy wspólnym stole.

W przeciwieństwie do znanych z przeszłości modeli, współczesne lampy solarne emitują blask porównywalny z oświetleniem wewnętrznym i działają nawet do 12 godzin! Można zakupić wersje z czujnikiem ruchu – włączają się one po wykryciu poruszenia, co czyni je szczególnie przydatnymi do oświetlania podjazdów i frontów budynków gospodarczych, dzięki czemu łatwiej po zmroku otworzyć garaż czy magazyn ze sprzętem ogrodowym.

Uniwersalne, efektowne, eleganckie – takie są współczesne lampy solarne. Jeśli dodać wygodę ich stosowania (brak kabli, całoroczny charakter), a także ekologiczne zasilanie, nie dziwi, że decyduje się na nie coraz więcej użytkowników, doceniających nowoczesny design oraz wielość praktycznych zastosowań.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl