Wersje językowe

PL

Iluminacja ogrodowej pływalni
8.jpg

Basen po zmierzchu

Iluminacja ogrodowej pływalni

TEKST: Daniel Szymański

Zdjęcia SOLAR Lighting


Chociaż przydomowy basen nie jest tanią inwestycją, coraz więcej osób decyduje się na posadowienie takiej konstrukcji we własnym ogrodzie. Prywatna pływalnia stanowi nie lada atrakcję zwłaszcza w sezonie letnim, kiedy pogoda sprzyja aktywności na świeżym powietrzu. By w pełni wykorzystać potencjał rekreacyjny i estetyczny kąpieliska, warto zwrócić uwagę na instalowane w jego pobliżu oświetlenie.

Iluminacja basenu ma zasadniczo pełnić dwie funkcje. Pierwszą jest takie oświetlenie poszczególnych stref, by nawet po zmroku można było bezpiecznie korzystać z pływalni i relaksować się w pobliżu wody. Nie można przy tym zapominać o dekoracyjnej roli światła – właściwy dobór opraw jest w stanie zamienić zakątek ze zbiornikiem wodnym w niebywale estetyczną przestrzeń, kreującą w ogrodzie klimat tajemniczości i luksusu.

Techniczne obostrzenia

Jeśli chcemy korzystać z basenu po zmierzchu, już na etapie projektu należy uwzględnić położenie odpowiedniej instalacji elektrycznej i zamontowanie oświetlenia podwodnego, montowanego na ścianach lub dnie basenu. Najlepiej sprawdzą się żarówki ledowe, które – chociaż są nieco droższą inwestycją niż tradycyjne żarniki czy halogeny – odznaczają się wysoką sprawnością, gwarantującą znakomite oświetlenie basenu przy użyciu zaledwie kilku lamp. Ilość potrzebnych źródeł światła liczy się, biorąc pod uwagę wielkość i głębokość basenu. Szacunkowo na każde 25-35 mwody powinno stosować się jedno urządzenie – w przypadku decyzji o oświetleniu ledowym, powinno odznaczać się ono mocą do 5W na każdy
1 mpowierzchni oraz strumieniem świetlnym o wielkości do 500 lumenów na każdy m2 tafli.

Tafla skąpana w blasku

Głębinowe podświetlenie wody w basenie nie jest jedynym sposobem, by zyskać ciekawą iluminację w ogrodzie. Niezwykle istotne jest też oświetlenie zewnętrzne zbiornika. Najlepiej w takiej roli sprawdzą się lampy solarne z oferty sklepu internetowego SOLAR Lighting oparte na technologii led, emitujące rozproszone, naturalne światło o natężeniu niemęczącym oczu. Nie wymagają podłączenia do sieci elektrycznej, dzięki czemu ich eksploatacja jest tania. Umieszczone w pobliżu wody znakomicie rozświetlą taką strefę, jednocześnie nie powodując pojawiania się na tafli oślepiających refleksów, mogących przeszkadzać w spędzaniu wolnego czasu po zmroku przy brzegu pływalni.

Oprócz rozświetlenia basenu dzięki lampom podwodnym, warto rozważyć także zakup modeli pływających. Unoszące się na powierzchni oczka emitujące światło we wszystkim kierunkach gwarantują stworzenie nastrojowego, magicznego klimatu. Najlepiej wybierać egzemplarze o stabilnej budowie, wykonane z odpornej na korozję stali nierdzewnej, wyposażone w czujnik zmierzchu, automatycznie uruchamiający lampę po zapadnięciu zmroku.

Niezbędny może okazać się również zakup lamp oświetlających obrzeża basenu. Jest to istotne ze względów bezpieczeństwa, ułatwiając komunikację oraz chroniąc przed przypadkowym poślizgnięciem i wpadnięciem do wody. Dodatkowo lampy rozmieszczone wzdłuż brzegów wpływają pozytywnie na estetykę pływalni, a także stwarzają warunki idealne do spędzania czasu przy jego brzegu również nocą. Najlepiej zdecydować się na warianty wykonane ze szczotkowanej stali nierdzewnej, zapewniającej im odpowiednią trwałość i atrakcyjny wygląd. Dobrze sprawdzą się np. modele o kształcie prostopadłościanu z umieszczonymi w górnej części diodami elektroluminescencyjnymi, emitującymi światło o ciepłej barwie we wszystkich kierunkach. Tak nowoczesne modele świetnie sprawdzą się np. jako oświetlenie pomostów i rozmaitych akwenów. Inną wartą rozważenia opcją są lampy z pochyloną głowicą, pozwalająca jeszcze lepiej ukierunkować źródło światła na interesujący nas fragment basenowej przestrzeni.

Zakątek z basenem to jedna z ulubionych stref wypoczynku domowników, którzy rozkładają na nabrzeżu leżaki, a także wyposażają pomosty w wygodne meble outdoorowe. Jeśli lubimy spędzać czas przy wieczornej lekturze czy spożywamy na świeżym powietrzu późną kolację, warto ustawić na ziemi lub na stoliku wolnostojące, mobilne lampy solarne, które – w zależności od aktualnych potrzeb – można swobodnie przenosić z miejsca na miejsce, wykorzystując ich potencjał w różny sposób. Warto zwrócić też uwagę na oświetlenie do zadaszenia przeciwsłonecznego – systemy składające się bloków z wieloma źródłami ledowego światła montuje się do konstrukcji parasola, pozwalając szybko rozświetlić strefę relaksu przy basenie jasnym, ale niemęczącym światłem, jednocześnie oszczędzając i porządkując przestrzeń.

Wybierając solarne oświetlenie dedykowane strefie kąpielowej, zadbajmy, by oprawy posiadały parametry pozwalające wykorzystać je w charakterze zewnętrznej iluminacji. Ważny jest przede wszystkim stopień wodoszczelności i wodoodporności opraw, a także wykonanie ich z trwałych materiałów, gwarantujących niezawodność użytkowania przez lata.

Dobrze, jeśli sprzęt będzie wyposażony w system zarządzania energią. Lampy z oferty SOLAR Lighting mają wbudowane w każdą z lamp opatentowany system zarządzania energią EMU, który w inteligentny sposób kumuluje zebraną energię słoneczną lub po prostu dzienną, i w odpowiedni sposób ją oddaję w postaci ciepłego światła led, na bardzo długi czas aż do 8h, przy pełnym naładowaniu baterii. Panele słoneczne są bezprzewodowe i nie wymagają zasilania elektrycznego. Niektóre z modeli same się załączają po zmroku, niektóre włączają się po wejściu w zasięg lampy, jeszcze inne włączamy włącznikiem on/off lub wygodnie pilotem, a jeszcze inne można doładować ładowarką podłączając je do tradycyjnej sieci elektrycznej. Lampy od SOLAR Lighting są bardziej wytrzymałe od powszechnie dostępnych na rynku. Lamp solarnych można używać przez cały rok – niestraszny im mróz, deszcz czy inne niesprzyjające zjawiska atmosferyczne. Dzięki temu, mimo braku zielonych dekoracji w chłodną porę roku, nadal można cieszyć oko efektownymi iluminacjami świetlnymi.

Wykorzystanie naturalnych źródeł energii zdaje się być naszą przyszłością. Oszczędności, jakie niesie za sobą to rozwiązanie i ogromne zalety związane z ochroną środowiska to niezaprzeczalne atuty tego oświetlenia. Dodając do tego designerskie formy i praktyczność związaną z ich użytkowaniem, zyskujemy rozwiązanie niemal idealne. Lampy solarne od SOLAR Lighting są oszczędne w użytkowaniu, całkowicie redukują koszty zużycia energii elektrycznej. Ponosimy jeden wydatek, a oszczędności mamy na lata. Po prostu oszczędne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl